Pavasario semestro aktualijos. Ką svarbu žinoti?

Trečioje Vytauto Didžiojo universiteto Studentų atstovybės (VDU SA) pokalbių ciklo „Dinamiški dialogai“ transliacijoje „Pavasario semestras: kas naujo apie studijas?“ VDU SA prezidentas Paulius kalbino VDU studijų prorektorę Simoną Pilkienę apie tai, ko studentams tikėtis pavasario semestre. Prorektorė pasidalino savo žiniomis ir įžvalgomis apie tai, kas aktualiausia.

Grįžimas į kontaktines paskaitas

Pasak S. Pilkienės, į auditorijas planuojama grįžti, kai tik leis Vyriausybė. Prorektorė tikisi, kad tai įvyks jau kovo mėnesį: „Grįžimas vyks palaipsniui, pirmiausiai grįš baigiamųjų kursų studentai ir tie, kuriems reikia atlikti praktinius darbus.“ Kai bus nuspręsta apie grįžimą į auditorijas, studentams bus užtikrinamas pereinamasis laikotarpis. „Tikrai nebus taip, kad, pavyzdžiui, sekmadienį nutraukus karantiną, pirmadienį jau grįšime į universitetą,“ – tvirtina S. Pilkienė.

Prorektorės teigimu, studijų dalykai, priklausomai nuo dalyko specifikos, šiuo metu turėtų būti pradėti dėstyti nuo teorijos, o kai bus galima grįžti į studijas, tada turėtų būti atliekami praktiniai užsiėmimai. Dėstytojai turėtų permąstyti dalykų eigas, kad tai būtų įmanoma. Svarstoma, kad kalbų paskaitos ir A grupės dalykai nuotoliu būdų galėtų vykti visą semestrą, jei taip bus sutarta tarp studentų ir dėstytojų.

Studentams, kurie nutraukė būsto nuomos sutartis, neatvykusiems užsienio studentams, Vilniaus studentams, kurie pasirinko studijų dalykus Kaune, jei jie negali atvykti į studijas ar esantiems saviizoliacijoje, turėtų būti užtikrinamas kurso baigtinumas nuotoliniu būdu: „Svarbiausia yra kalbėtis su savo fakulteto administracija ir informuoti apie tai, kad nėra galimybės paskaitose dalyvauti gyvai ir bus ieškoma sprendimų.“

Jei į auditorijas sugrįšime per vėlai, rašantiems baigiamuosius darbus ir tiems, kuriems reikalinga laboratorinė ar kita speciali įranga, studijų baigimą būtų galima atidėti, galbūt nukelti į rugsėjį, svarbiausia studentams nedaryti papildomo spaudimo: „Vasarą mokytis neplanuojama, nes tai nebūtų efektyvu.“ Tokiu atveju, būtų svarstoma galimybė vėlinti priėmimą į magistrantūros studijas.

Nuotolinė erdvė ir paskaitų įrašai

Šis pavasario semestras bus jau trečias organizuojamas nuotoliniu būdu. „Nuo šio semestro keičiama nuotolinė erdvė – keliamės į Microsoft Teams platformą. Techninės įrangos apimtys ir toliau yra didinamos,“ – pasakoja S. Pilkienė. Paklausta, ar dėstytojai pasiruošę perkelti paskaitas į kitą platformą, prorektorė teigia, kad jie turėjo galimybę dalyvauti mokymuose ir turi visą reikalingą informaciją dėl naujos platformos.

Dėl paskaitų įrašų talpinimo Moodle nėra priimta sprendimo, kad tai būtų privaloma. Vieni dėstytojai nenori to daryti dėl, tarkim, studentų viešinimo, jei jie atsiranda įraše ar dėl intelektinės nuosavybės teisių. Dėstytojams yra rekomenduojama talpinti įrašus, tačiau studentai taip pat turi suprasti, kad iš jų tikimasi aktyvaus dalyvavimo paskaitose.

Akademinis sąžiningumas

Pokalbio metu buvo paliestas ir akademinio sąžiningumo klausimas. Per atsiskaitymus, norėdami užtikrinti, kad nebūtų nusirašinėjama, dėstytojai skiria mažiau laiko atsiskaitymams. Prorektorė mano, kad taip neturėtų būti: „Užduoties atlikimui skirtas laikas turi būti adekvatus užduoties sudėtingumo lygiui. Reikia dirbti prie akademinio sąžiningumo kultūros vystymo, o ne rinktis kraštutinumus ar įsivedant priemones, kurios studentams keltų stresą. Dėstytojai turi orientuotis į klausimus, į kuriuos atsakant nebūtų galima nusirašyti.“

Jei studentas mano, kad laiko atsiskaitymui neužteko, reikia kreiptis į fakultetą išsakant savo pastabas arba teikti apeliaciją dėl netinkamo atsiskaitymo organizavimo.

Tvarkaraščiai ir lankomumas

Jei grįžus į kontaktines paskaitas studentams neužteks laiko tarp paskaitų nuvykti į kitus rūmus, tuomet reikėtų kreiptis į savo fakulteto administraciją, kuri turėtų bent minimaliai pakoreguoti paskaitų laiką.

Labai svarbu prisiminti, kad paskaitų lankomumas negali būti vertinamas, nes studento atėjimas arba neatėjimas į paskaitą neparodo jo studijų pasiekimų. „Rudens semestro metu dėstytojai žymėjo lankomumą siekiant suvaldyti COVID-19 plitimą universitete, tačiau įprastomis sąlygomis lankomumas negali turėti jokios įtakos studento įvertinimui. Jeigu nedalyvaudamas paskaitoje studentas nepristatė kokios nors konkrečios užduoties, tai gali būti vertinama, tačiau ne pats dalyvavimo ar nedalyvavimo faktas,“ – teigia S. Pilkienė.

Nuo kitų mokslo metų rudens semestro laukia dar viena naujovė – pagal Studijų reguliamino pakeitimus, studentams bus leista vieną kartą perlaikyti koliokviumą.

Kilus klausimams arba problemoms dėl studijų organizavimo kviečiame kreiptis į VDU Studentų atstovybę per Facebook, Instagram, el. paštu info@vdusa.lt arba anonimiškai pranešti apie problemą.

Skip to content