Lietuvoje gerėja akademinio sąžiningumo rodikliai

Ar norėtumėte, kad Jus operuotų gydytojas nusirašinėjęs per egzaminą? Tikriausiai ne. Vis dėlto, siekdami gauti geresnį įvertinimą, sąžiningumą studentai dažnai palieka už auditorijos durų. Norėdama atkreipti dėmesį į įvairius aukštojo mokslo procesus ir svarbiausias vertybes Vytauto Didžiojo universiteto Studentų atstovybė (VDU SA) jau trečius metus organizuoja projektą „Apšvietimas“.

Praėjusiais metais Lietuvos studentų sąjunga (LSS) atliko tyrimą, kurio rezultatai parodė, kad vos ketvirtadalis studentų mano, jog vieši atsiskaitymai vyksta sąžiningai. Taip pat pastebėta, kad labiausiai paplitusi nesąžininga veika – atliekant darbą vienas ar keli grupės nariai neatlieka savo darbo dalies.

„Labai dažnai pasitaiko situacijų, kai atliekant darbą komandoje dirba tik vienas ar keli grupės nariai ir vienodas įvertinimas parašomas visiems, – pasakoja Vytauto Didžiojo universiteto antrakursė Lina Bernotaitė. – Manau, kad tokiais atvejais svarbus kiekvieno studento sąmojingumas. Reikia nebijoti papasakoti dėstytojui apie esamą padėtį ir netoleruoti nusirašinėjimo.“

Galima pasidžiaugti, kad nesąžiningo elgesio paplitimą lyginant su 2013 ir 2015 m. iš esmės galima pastebėti teigiamų permainų. Ryškiausi ir ženkliai apčiuopiami pokyčiai matomi vertinant sąžiningumą atsiskaitymų metu. 2013 m. daugiau nei pusė (54%) studentų buvo įsitikinę, kad jų fakultete paplitęs ar greičiau paplitęs paruoštukių naudojimas. 2015 m. tokių buvo 44%, 2017 – 39%.

Viena iš „Apšvietimo“ organizatorių, VDU SA Akademinių reikalų komiteto koordinatorė Kristina Balčiūnaitė teigia, kad siekiant geresnių akademinio sąžiningumo rodiklių labai svarbu, jog kiekvienas studentas žinotų ne tik savo specialybės ypatybes, tačiau ir bendrai suvoktų aukštąjį mokslą kaip procesą: „Mūsų organizuojamo projekto tikslas yra ne tik atkreipti dėmesį į aktualią problemą, bet ir paskatinti studentus domėtis Bolonijos procesu, pasigilinti į Mokslo ir studijų įstatymą tam, kad jie suprastų savo kaip studentų teises ir pareigas.“

„Apšvietimas“ susideda iš dviejų etapų. Pirmasis – egzaminas, vyks lapkričio 21 d. nuotoliniu būdu. Antrasis egzamino etapas ir konferencija bus surengta gruodžio 6 dieną Vytauto Didžiojo universitete, Kaune.

Skip to content